Tekerlekler kavrayacak ve kontrolü yeniden kazanacaksınız

Soldan gidenler arasında, sadece İngilizceyi hatırlama eğiliminde olsak da, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Tayland, Malezya, Birleşik Krallık, İrlanda gibi diğerleri ve Surinam gibi bazı Karayip adaları veya Guyana öne çıkıyor.

Ama önemli olana geçelim. Bu ülkelerden herhangi birine seyahat ediyorsanız ve araba kullanmak istiyorsanız, panik yapmayın, bu basit ipuçlarını izleyin ve bunun için gidin!

Bilgilendirilmek. Maceraya çıkmadan önce, söz konusu ülkenin trafik kuralları, sinyal verme, izin verilen ve olmayan manevralar, hız limitleri vb. Hakkında bilgi aramanız önerilir.

Korkma. Sağdan sürmeye alışkınsanız, karşı tarafta yapmanın sizi biraz korkutması normaldir, ancak yeni bir sürüş yöntemi deneyerek konfor alanınızı terk etmekten korkmamalısınız.

İhtiyaçlarınıza uygun bir araç kiralayın. Daha fazlasına ihtiyacınız yoksa, daha küçük bir boyuta alışmak daha kolay olduğu için küçük arabalar kullanmanız önerilir. Ancak, tüm aile ile seyahat ediyorsanız, daha büyük bir araç aramalısınız.

Arabaya alışın. Sürüşe başlamadan önce aracın söz konusu parçalarına bakabilirsiniz. Böylelikle direksiyon simidinin sağda olduğunu ancak vites kolunun solda olduğunu ve pedalların aynı sırada olduğunu göreceksiniz.

Uygulama. Yola çıkmadan önce, kalabalık olmayan bir alanda veya büyük bir otoparkta pratik yapmak asla zarar vermez.

Yolculuk sessiz bölgelerde başlar. İlk kez soldan araç kullanıyorsanız, bunu büyük bir şehirde değil, kırsal ve sessiz bir bölgede yapmanız daha iyidir.

Yavaşça sür. Acele asla iyi değildir. Ve yolda çok daha az. Ve ilk kez trafik yönünden alışkın olduğunuzdan farklı bir yöne gidiyorsanız çok daha az. Acele etmeyin, çünkü en önemli şey gideceğiniz yere güvenli bir şekilde varmaktır.

Kötü havalarda iyi sürüşün önemi

Bireyler arasındaki piyasa dolandırıcılığı, ne oldukları ve onlardan nasıl kaçınılacağı

Her zaman solda. Son ipucu açık: Daima solda kalın. İlk başta, arabaların sağ şeritte geçtiğini görmeye alışana kadar öndeki arabayı takip etmek işe yarayabilir. Ve her şeyden önce, rahat olun, çok dikkatli olun ve kaybolmayın.

Üç yıl önce, Free2Move platformu Paris’te Champs Elysées’deki PSA kurumsal binasında başlatıldı. Grubun Mobilite ve Bağlantılı Hizmetler başkan yardımcısı Brigitte Courtehoux yönetiminde, platform, 2021 stratejik planına bağlı iş ayaklarından biri olarak mobilite hizmetleri sağlayıcısı olmak olan bir çalışmaya başladı ‘Push to Pass’ Carlos Tavares (otomobil konsorsiyumu başkanı) tarafından tasarlanmıştır.

05 Kas 2019, 7:44 pm CET

Xavier Perez

Free2Move, sağlam temeller ile yeni bir yolculuğa başlıyor ve gruptan 2030’da PSA’nın faydalarının% 25’inin mobilite hizmetlerinden geleceğini öngörüyorlar. Değişen dünyada karmaşık bir görev, ancak PSA’nın ana argüman olarak kullanıcı memnuniyetine bağlılıkla üstlendiği bir görev.

Mandon (İspanya), Courtehoux (Mobility PS) ve Román (‘eMov’) | PSA

“Free2Move ile müşterilerimize her zaman uygun bir mobilite çözümü sunmak istiyoruz. PSA bu markayı yarattı çünkü işler değişiyor. Müşterilerimiz sahiplikten kullanıcı olmaya geçiyor. Bir arabaya gücü yetmeyenlere mobilite açmalıyız ve bu nedenle paylaşılan hareketlilik gelecekte çok önemli bir rol oynayacaktır ”dedi Courtehoux. PSA’nın amacı hareketliliği kolaylaştırmaktır ve bu nedenle Free2Move, herkese mümkün olan en kısa sürede çözüm sunan bir ekosistem oluşturarak, araç paylaşımından aylar, günler, haftalar veya saatler boyunca kiralamaya kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunar.

‘EMov’un birleşmesi

Birkaç yıldır Avrupa’da faaliyet gösteren platform, şimdi İspanya’daki PSA grubunun geçen yıldan beri sahip olduğu ‘eMov’ araç paylaşım projesini içeriyor (daha önce bir parçaya sahipti ve diğerine Aysa aitti). Pazardaki en verimli tekliflerden biridir ve bundan sorumlu olanlara göre “karlı bir iştir”. Bu entegrasyonla, “otomobil paylaşımı”, İspanya’da hem bireyleri hem de şirketleri hedefleyen Free2Move teklifinin temelini oluşturuyor.

Mobilite platformuna dahil olan ürünler ve hizmetler şunlardır: Free2Move Lease (filolarını finanse etmek için uzun vadeli kiralama yapan ve şu anda 20.500 araç ve 10.000’den fazla şirketi olan şirketler için ‘Leasing’), Connect Fleet (filoların performans yönetimi) ve Filo Paylaşımı (şirket tarafından paylaşılan araç).

Ayrıca, araba paylaşımı, bisikletler, motosikletler, scooterlar, VTC araçları, toplu taşıma ve kiralık arabalar gibi birden çok kullanımı içeren bir kentsel “uygulama” olan “Şehir” uygulamasına da sahiptir. İki milyon indirme ve 100.000 aktif kullanıcısı var. Amerika Birleşik Devletleri dahil on iki ülkede 34 şehirde mevcuttur. Ayrıca Free2Move Rent (Avrupa’da 1.300 noktadan 25.000 araçla kısa süreli kiralama), Arabamı Şarj Et (şarj hizmetleri uygulaması) ve son olarak Free2Move Carsharing’e entegre paylaşılan araç hizmeti ‘eMov’ sunuyorlar. Paris (Fransa), Wuhan (Çin) ve Washington DC (Amerika Birleşik Devletleri).

Barselona’da değil

PSA’da mobiliteden sorumlu kişi, “Bu yılın sonunda Madrid’in başarı modelini kopyalamaya çalışan başka bir şehri tanıtacağız” diyor. Ancak, kârlılığı referans alan Courtehoux, bu konudaki şartların karşılanmaması halinde mevcut şehirlerin hiçbirinde hizmeti kapatmaktan çekinmeyeceklerini temin etti. PSA, ‘otomobil paylaşımına’ dahil edilecek şehri açıklamadı, ancak Barselona belediye meclisinin ‘otomobil paylaşımı’ konularında sürdürdüğü ve tüm şirketleri etkileyen anlayış sorunları ve düzenlemeler göz önüne alındığında, kesinlikle bu şehir Barselona olmayacak. Bu işi onlar yürütüyor.

Şu anda “eMov” Madrid’de 600 Citroën C-Zero ve 10 Citroën Belingo Electric Furgón filosuna ve Lizbon’da 150 binek otomobile sahip. Markadan, gruba yeni ürünlerin gelmesiyle (Citroën, Peugeot, DS ve Opel’den oluşan) otomobil modelinin modifiye edilmesi gerekeceğinin farkındalar ve “belirli bir aracın yapılmayacağı açık. ‘araba paylaşımı’ için kârlı olmaz, “diye açıklıyor Courtehoux.

Kasım ayına girdik ve bununla birlikte soğuk geleceği varsayılıyor. Araç kullanırken her zaman dikkatli olmalı, sessiz ve güvenli sürmeliyiz. Bununla birlikte, soğuğun gelişiyle birlikte daha da dikkatli olmalıyız çünkü düşük sıcaklıklar arabamızın kontrolünü daha kolay kaybetmesine neden olabilir ve sonuç olarak, yolda sürerken kendimizi daha fazla riske maruz bırakırız. Burada, Motor Zeta size kışın araç kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli ipuçlarından bazılarını veriyor.

2 Kasım 2017, 11:06 am CET

Zeta Motoru

Rotayı planlayın. Yola çıkmadan önce, normal veya bilinen yolları kullanmaya devam etmek için seyahat planına karar vermeli ve trafik koşullarını kontrol etmelisiniz. Ayrıca, ısıtmayı kullanabilmek için aracın hareketsiz olması durumunda aracın yakıt deposunun dolu olduğundan emin olmalısınız. Hava şartlarının çok elverişsiz olması durumunda aracı almaktan kaçının.

Aracın durumunu kontrol edin. Ekstrem koşullarda güvenli sürüş için aracın iyi durumda olması önemlidir. Bu durumda, esas olarak, iyi bir görüşe sahip olmak için aydınlatma sisteminin, pencerelerin ve ön cam sileceklerinin doğru çalıştığından emin olmalısınız. Fren sistemi, soğutma sistemi ve antifriz sıvısı seviyesi de kontrol edilmelidir.

Zincirler. Yasal olarak zorunlu olmamakla birlikte, yolda kar bulunması ihtimaline karşı arabanın bagajında ​​zincir taşıması tavsiye edilir. Zincirleri takmadan önce, tehlike ışıklarını açın, arabayı park etmek için ana yoldan güvenli bir yer bulun en iyi casino siteleri forum, yansıtıcı yeleği giyin ve güvenlik üçgenini en az 30 metre uzağa yerleştirin, ancak 50 metre daha uygunsa. Ek olarak, lastiklerin aşınmadığını ve önerilen basınca sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Güvenlik mesafesini ikiye katlayın. Kışın, yol koşullarının optimal olmadığı zamanlarda, insanların görüş alanı azalır ve bu da kazaların meydana gelmesini kolaylaştırır. Bu durumda, diğer araçlarla kazaları önlemek için güvenlik mesafesinin iki katına çıkarılması önerilir.

Işıkları aç. Kışın iki özelliği, görüş mesafesinin daha kötü olması ve daha az güneş ışığının olmasıdır, bu nedenle otomobilin aydınlatma sistemi nereye gittiğimizi bilmek için çok önemlidir. Yolda kar varsa, rotayı ve başkaları tarafından yapılan manevraları daha iyi tanımak için karda diğer arabaların işaretlediği rotayı takip etmeniz önerilir.

Hızı azaltın. Yolların durumu, üzerlerinde buz veya kar olduğunda kötüleşir, bu da fren veya direksiyon durumunda sürüşü daha zor ve daha öngörülemez hale getirir. Bundan kaçınmak için, sürüş hızını azaltmak ve her zaman yol koşullarına uyarlamak önemlidir. Yoldan ayrılma durumunda, ani fren ve direksiyondan kaçının. Viraj alırken sert fren yaparsanız, özellikle zayıf yol tutuşu varsa kontrolü kaybedebilirsiniz. Çözüm beklemek, bir daha dönme, fren yapma, hızlanma. Tekerlekler kavrayacak ve kontrolü yeniden kazanacaksınız.

Seyir hızında sürmeyin. Her zaman yolun farkında ve dikkatli olmak için hız kontrolünü kullanarak sabit bir hız ayarlamaktan kaçının.