Maradona, Boca’daki sahnesinde basına katıldı | GRAFİK

"Bugün Kurt’un doğum günü. Gimnasia’ya çok tebrikler ve harika şişkinliğinize sarılmanız !!! Kalbim mavi ve beyaz. Daha fazlası için gidelim !!!", 1986 Meksika’da Arjantin ile dünya şampiyonunu Instagram hesabına yazdı.

"Ve sen bu güzel Paketin bir parçasısın!", La Plata’dan kulübe cevap verdi.

Maradona’nın diğer temsilcilerinden biri olan Matías Morla ve kulüp başkanı Gabriel Pellegrino, koçun devamlılığının sözleşme sorunları nedeniyle şüpheli olduğunu kabul etmişti.

Diego Armando Maradona 30 Ekim’de 60 yaşına girdi. 25 Kasım’da öldüğünü SPORT’tan duyurduktan sonra, 30 Ekim 1960’ta Buenos Aires’in fakir bir mahallesinde doğan Arjantinli figürünü pek tanınmayan beş kişi aracılığıyla yakınlaştırmak için bazı hikayelerini paylaşmak istiyoruz. hayatınızla ilgili bölümler ve ilham verdiğiniz kitap, şarkı veya filmlerden bazılarını toplamak için. 

25.11.2020

19: 35’te CET

Javier Giraldo @kafadergisi

Konular

Maradona ölür Diego Armando Maradona Maradona 60 yaşına basıyor | Marc Creus

Diego Armando Maradona profesyonel futbolda pipo atarak böyle ortaya çıktı. Argentinos Juniors ilk takımıyla yaptığı ilk Primera maçında kelimenin tam anlamıyla ilk oyunuydu. 20 Ekim 1976’da, Maradona henüz 16 yaşında olmadığında oldu. Çarşambaydı, hafta içi bir gündü, bu yüzden babası galasını canlı olarak göremeyecekti. Gerçekte, Maradona birkaç hafta önce çıkış yapmış olabilirdi, ancak bir Üçüncü Şahıs maçında bir hakeme ‘hakem, sen bir fenomensin, uluslararası maçları yönetmen gerekeceğini’ söylediği için cezalandırıldı.

MARADONA’NIN ÖLÜMÜNE KARŞI TÜM TEPKİLER CANLI.

Maradona öldü

Maradona, bir Argentinos Juniors-Talleres de Córdoba’da galasını yaptı. Bunu şu şekilde açıklıyor: "İkinci yarıda arkamda 16 ile Giacobetti için beyaz bandın geçtiği kırmızı gömlekle girdim. İlk yarının bitiminden önce Montes [koç] yüzünü bana çevirdi ve bana “Cesaretlendirildi mi?” Diye sorar gibi bana baktı. Bakışlarımı ona diktim ve bu benim cevabımdı. Isınmaya başladım ve girdiğim saniyenin başında. Montes bana ‘Diego, bildiğin gibi oyna. Ve eğer yapabilirsen, bir pipo at. ‘ Onu dinledim. Topu, Juan Domingo Patricio Cabrera’mda sırtımla aldım, ona numara yaptım ve topu bacaklarının arasına attım, temiz bir şekilde geçti ve hemen halkın oooolé’sini bir karşılama olarak duydum". 

Argentinos Juniors bu maçı kaybetti, ancak o gün bir efsane kazandı. Maradona röportajların ve raporların konusu olmaya başladı. Bu raporlardan birinin başlığını taşıyan “Hikaye çağında alkışları dinleyin”. Bu arada Diego’nun babası, 20 Ekim 1976 tarihinde Paternal mahallesindeki stadyuma gitmek için işyerinde izin istemişti. 

Arjantin’de Maradona, binicilik testi | GRAFİK

EN ÇOK MUHTEŞEM ÜCRETLERİNİZ

Diego Maradona olağanüstü bir oyuncuydu ve şimdi başarıya hevesli bir koç. Ama aynı zamanda başka garip pozisyonlarda da bulundu: özellikle Polonya sınırındaki bir şehir olan Dinamo Brest’in başkanı olduğu Belarus’tan kendine özgü geçişi. Maradona, 2018 yazında Rusya’daki Dünya Kupası sırasında Venezuela televizyonu için yorumcu olarak hareket etti ve finalden hemen sonra Belarus’a giden bir uçağa bindi.

Bir kahraman gibi karşılandı: Havaalanından stadyuma, karada ve denizde hareket edebilen 3,3 ton ağırlığındaki amfibi bir tank olan Overcomer Hunta ile seyahat etti. Ayrıca ona bir elmas yüzük verdiler.

Brest’teki macerası sadece üç ay sürdü, çünkü Diego, Dorados de Sinaloa’nın teklifini aldı ve kabul etti, ancak en azından birkaç ay sonra tarihindeki ilk ligi elde eden takım için bir tılsımdı ve seriyi de kırdı. üst üste on üç lig zincirleyen BATE Borisov. 

Yıllar önce, Victor Stinfale ile dostluk kurarak geldiği Arjantin beşinci bölümünden mütevazı bir ekip olan CD Riestra’da sporadik bir antrenör ve duygusal koçluk yaptı (yani zaman zaman soyunma odasında konuşmalar yaptı). klübe sponsor olan şirketin temsilcisi ve sahibi. 

Claudia Villafañe ile düğünü günü | GRAFİK

TARİHTEKİ EN İYİ HEDEFİN TARİHÇESİ

22 Haziran’da Maradoniana Kilisesi Paskalya kutlanır. Nedeni iyi bir futbol taraftarı tarafından bilinir. o gün Diego Armando Maradona, Mexico’86’da Dünya Kupası tarihinin en iyi golünü attı. Bu arada Arjantinli değil Uruguaylı olan Víctor Hugo Morales’in anlatımı hala neredeyse hafızadan okunuyor: "kozmik uçurtma, hangi gezegenden geldin?". Bu arada, ‘uçurtma’ kelimesinin Arjantin’de uçurtma veya amaçsızca yürüyen bir kişi gibi başka anlamları vardır. Gerçek şu ki, yolda bu kadar çok İngilizce bıraktığı hedef, birkaç yıl önce bir tür prova yapmıştı. 

Maradona, otobiyografisinde bunu itiraf ediyor. "Çocukken hayalini kurduğum hedef ve altı yıl önce, 13 Mayıs 1981’de Wembley’de üst düzey takımla yaptığım bir turda çok benzer bir oyun yapmıştım ve dokunarak tanımlamıştım. kaleci yana doğru. Top boşa gitti. Türk kardeşim [Hugo] beni aradı ve ‘Boludo, dokunmamalıydın, kaleci çoktan yerde olsaydı onu tehdit ederdin. Onu tehdit ettiyseniz, takıldınız ve doğru tanımladınız, anlıyor musunuz?". 

Villa Fiorito şehrindeki Maradona | GRAFİK

NAPLES, 1985: OYNAMAK İÇİN ÖDEDİĞİNİZ GÜN

Acerra, Napoli’nin bir banliyösü. Soğuk, yağmur ve çamur. Ocak 1985. Arabalar bir futbol sahasının arkasına park etmiş. Bir grup amatör futbolcu maçtan önce ısınır. Hayranlar? Aslında onlar profesyonel, Napoli oyuncuları. Aralarında Maradona. Acerra’da doğan, Napoli’deki takım arkadaşlarından biri olan Pietro Puzzone, ondan bir yardım maçı oynaması için yardım istedi: Puzzone’nin bir arkadaşının oğlu olan bir çocuğun operasyonu için para toplamakla ilgili. ağızda ciddi bir hastalık.

Napoli başkanı izin vermeyi reddediyor: Corrado Ferlaino, Maradona için 7 milyon dolar ödemişti ve Arjantinlinin keyifsiz bir mahalledeki dostluk maçında fiziksel rolünü oynamasını istemiyordu. Ancak Maradona görmezden geliyor: Sadece oyuna gitmekle kalmıyor, aynı zamanda 12 milyon liralık sigorta için cebinden ödeme yapıyor. Oyun oynanır: Maradona, biri stratosferik olmak üzere iki gol atarak rakibini birbiri ardına yener. Taraftarlar ona sarılmak için sahayı işgal eder. 

"Yoksullar, hor görülenler, kahverengi tenli insanlar arasında bir buluşmaydı. Aynı zamanda rasyonel olmayan ama dürtüsel, volkanik varlıklar arasında bir karşılaşmaydı: Napolililer Diego’nun öngörülemez ve sezgisel oyununa bayılıyorlardı. Diego’nun Acerra’daki cömert tavrına şaşırmadım"1993 yılında “Maradona benim” kitabını yayınlayan gazeteci Alicia Dujovne, diyor. Bu iki saat boyunca Acerra, Villa Fiorito’ydu.

Konuk takım 0-4 kazanır. Fransa’da 20 milyon lira toplanıyor ve çocuk başarıyla ameliyat ediliyor. 

Yıllar sonra, Pietro Puzzone’nin Napoli’de ama yoksulluk içinde yaşamaya devam ettiği ortaya çıktı. 

İngiltere’ye karşı tüm zamanların golünü attı | EFE

Onu bir soruna soktuğum gün

Şimdi emekli olan Maradona, çeşitli ara sıra görevleri yerine getirdi. Bunların arasında bir televizyon sunucusu idi. 2005’te Arjantin’de ‘La noche del 10’ adında belirli bir başarıya sahip bir programı vardı: ilk programına büyük bir şekilde başlamak için Pelé’yi davet etti. Brezilyalı, evet, ödeme yapılmasını talep etti: 48.000 euro aldı (Maradona program başına 40.000 ücret alıyor).

Pele çok çetrefilli bir konuyu gündeme getirene kadar konuşma sorunsuz aktı. "Sana bir soru sormak istiyorum ve umarım bana karşı dürüstsün: Branco’nun şişesine uyku hapı koydular mı?". Sorun, Arjantin ve Brezilya’nın çeyrek finalde karşılaştıkları İtalya’daki Dünya Kupası’na dayanıyor: Arjantinli masörlerin yaralı bir kişiyi tedavi etmek için uyku hapları ile Brezilya Branco’ya su verdiğine dair şüpheler vardı. Branco oyunun geri kalanını baş döndürücü oynadı. Arjantin, Caniggia’nın golüyle çeyrek finale yükseldi.

Maradona, Pele’nin sorusuna şaşırdı. "Ben gitmedim, ondan bir şey vardı ama …". Maradona sonunda doğru cevabı bulana kadar tereddüt etti. "Bir oyunu kazanmak için hiç kimsenin uyumasına ihtiyacım olmadı".

Ancak tüm işaretler, Branco’nun içtiği su şişesinin sadece su içermediğine işaret ediyordu. "Birisi bir Rophynol’u ısırdı ve çürümüştü. Branco beni bir daha asla karşılamadı"Maradona’nın kendisi aylar önce itiraf etmişti. 

Başka bir Arjantinli oyuncu, Basualdo, uyku hapının tezini doğruladı, ancak koçu Bilardo, olayların bu versiyonunu sunmaya devam ederse evlilikteki sadakatsizliklerini halka açıklamakla tehdit etti. 

  

Maradona, Boca’daki sahnesinde basına katıldı | GRAFİK

POPÜLER BİR SİMGE

Başka hiçbir futbolcu bu kadar çok edebiyat üretmedi. Edebiyatı kim söylerse şarkılar ve filmler söyler: Maradona gerçek bir popüler ikon ve bu nedenle film yapımcılarına, müzisyenlere ve yazarlara ilham verdi. Bunlardan ilki, 2008’de kendisine bir belgesel ithaf eden Emir Kusturica’nın göz ardı edilmesi gerekiyor. Birkaç yıl önce Arjantinli Javier Vázquez’in Maradonian’ın çeşitli ülkelerdeki bağlılığı üzerine bir eleştiri yazısı olan ‘Amando a Maradona’ yayınlandı. Yine 2006’da Fransız Jean-Christophe Rosé tarafından “Maradona, el pibe de oro” çekildi. Bunun en son örneği, 2019’da ‘Maradona’ belgeselinin prömiyerini yapan, Napoliten yıllarına odaklanan ve yayınlanmamış görüntüleriyle Asif Kapadia’nın.

Movistar’da yakın zamanda iki belgesel yayınlandı: İlk yıllarına odaklanan “Mutlu yıllar Maradona” ve Arjantinlinin Barça’da geçirdiği iki sezona (1982-1984) odaklanan “FC Maradona”. Daha az bilinen ise, oyuncunun bir oyuncu olarak göründüğü Arjantin yapımı ‘Maradona’nın Gardel ile tanıştığı gün’ (Rodolfo Pagliere, 1996).

Maradona figürüne adanmış şarkıların listesini incelemek saatler alacaktı: İspanyol hayranının popüler hayal gücünde, Andrés Calamaro’nun ‘Santa Maradona’ (Kara El), superbetin poker ‘Maradona’ ve ‘La mano de Dios’, ‘ Potro, 2000 yılının Haziran ayında trafik kazasında hayatını kaybeden popüler Arjantinli şarkıcı Rodrigo’yu öne çıkarıyor.

Praesent suscipit elementum mattis id ultricies